A jászok jellegzetes népviselete az 1745-ös redemptiót követő társadalmi-gazdasági fellendülés hatására alakult ki. Különösen színpompás volt az ünnepi viselet, amely büszke eleganciájával kiválóan tükrözte a kiváltságos jászok parasztpolgári életmódját.
A 19. század végén a Jászságban is megkezdődött a hagyományos viseletből való kivetkőzés lassú folyamata, s az I. világháborút követően a jászok viseletét is felváltotta a minden egyedi sajátosságot nélkülöző polgári öltözet.
A jász viselet 20. századi feltámasztásának igényét kezdettől fogva az egyre erősödő jász öntudat motiválta. A nemes törekvésnek különös lendületet adott 1995-ben a Jászkun Redemptio 250 éves évfordulójának megünneplése. Népi varróműhelyek alakultak, boltok specializálódtak az alapanyagok és a díszítő matériák beszerzésére, és megteremtődtek viselésének alkalmai is (jász világtalálkozók, hagyományőrző rendezvények, történelmi ünnepek stb.).
A felújított jász viselet, amelynek napjainkban sajátos érzelmi háttere van, szép példája a jász nép 21. századi identitásának és hagyományőrzésének.

