Jászapáti Plébániatemplom

A jászapáti római katolikus templom korábbi temploma a régi források tanúsága szerint a 13. század végén, vagy a 14. század elején épült gótikus stílusban. A 15. században egy erős tornyot emeltek a templom nyugati oldalához. A város  fejlődése azonban a templom további  bővítését igényelte, így 1745-1759 között Braun Sebestyén építőmester barokk stílusban kibővítette. A régi épület falait kívülről megerősítették, kiszélesítették, s ekkor építették hozzá a második tornyot.

Az egyhajós, három boltszakaszos, kereszthajós plébániatemplom jelenleg látható kora klasszicista stílusát a Rábl Károly építőmester által 1825-1828 között végzett monumentálisabb bővítése során nyerte.

A templom belsejének csehboltozatát Szirmai Antal, a főkupolát Vágó Pál szekkói díszítik. A főoltárképet egy ismeretlen bécsi festő, a négy mellékoltár képeit pedig Than Mór festette.

A templomerődre emlékeztető, lőrésekkel ellátott, erős kőkerítését 1759 és 1771 között építették. A templomkertet elől és hátul díszes, kétszárnyú rokokó vaskapu zárja le, oszlopain Szent Miklós, Szent Vendel, Nepomuki Szent János és Szent Flórián kőszobraival.

A 3500 ember befogadására alkalmas épület az Egri Egyházmegye második legnagyobb temploma.