Az 1930-as években hagyománya volt a Szolnoki Pásztorünnepnek. A négy pásztornép – csikósok, gulyások, pásztorok, kondások – a plébániatemplomban tartott szentmisét és fogadalmat követően kilátogattak a Móric-ligetbe (a mai Tiszaligetbe).
A szervezők részben ennek hagyományát elevenítették föl 1999-ben, s ezzel útjára indították nemcsak a város, hanem az Alföld egyik legnépszerűbb gasztronómiai fesztiválját. Mára már háromnapos rendezvénnyé és programfolyammá bővítette az eredeti ötletet a szervező Magyar Gulyás Gasztro-Turisztikai Egyesület. A fesztivál fő napján szabad tűzön főzött hagyományos magyar paprikás húsételek helyszíni elkészítésével versenyezni is lehet. A rendezvény hagyományos időpontja szeptember második hétvégéje, helyszíne a szolnoki Tiszaliget.
A legsikeresebb esztendőkben több mint 20 országból érkeztek résztvevők, a versenyre több mint 700 csapat nevezett, s körülbelül 70.000 résztvevő és látogató fordult meg a helyszínen. De talán ettől is fontosabb, hogy a rendezvény a hagyományápoláson túl segít visszaszerezni az egyik legnagyobb emberi értéket, a találkozások és baráti beszélgetések által előidézett örömet, a közös együttlét mással nem pótolható varázsát.

