Tájház (Ábri-ház)

Kisújszálláson, a Széchenyi utca 58. szám alatt áll ez a jellegzetes népi klasszicista stílusú parasztház. Építésének időpontját pontosan nem ismerjük, ám a korábbi tulajdonosok, az Ábri-család tagjainak családi emlékezete 1676-ra teszi ezt a dátumot. Ennek az épületnek, épületegyüttesnek nyomát azonban megtaláljuk az 1736-1787 között, a Habsburg birodalom első katonai felmérése alapján készült rajzolt térképen. Jól látható és beazonosítható, hogy ezen a helyen lakóház és gazdasági épületek is álltak.

Ezt a házat a kisújszállásiak közül sokan a mai napi Ábri-házként ismerik és emlegetik, hiszen a ház és a telek 1995-ig az Ábri-család, utolsókén Ábri Károly tulajdona volt. Abban az évben az épületet népi műemlékké nyilvánították, és Kisújszállás városa megvásárolta utolsó tulajdonosától. Az épületben először Tourinform Iroda működött, majd napjainkig Tájházként, időszaki kiállítóhelyként áll a látgatók, érdeklődők rendelkezésére.

A három osztatú parasztház belső lakószobájában a 19. század végi parasztpolgári ízlést mutató bútorokat láthatunk, nagyrészt Dr. Puskás Tamás hagyatékából származnak. Ebben a szobában található még egy szövőszék is, valamint egy vésett díszítésű tulipános láda. A szoba berendezéséhez tartozik az Illéssy-család emlékét őrző gömöri láda is. Az utcafront felőli külső szobát, a tisztaszobát polgári bútorokkal rendezték be. 2019-ben a Szellemi kulturális örökség része lett a Nagykunsági gyapjúhímzés élő gyakorlata, a kunhímzés. A kisebbik szobában ennek megjelenítésére vállalkozva, kunhímzéses párnákkal vetett ágy, valamint kunhímzéses terítők, függönyök láthatók.